Yöresel Yemek Tarifleri

Ağrı’nın Yöresel Yemekleri

Doğu yemek kültürünün en güzel örneklerinin bir araya geldiği çeşit çeşit enfes yemeklerini barındıran Ağrı’nın yöresel yemeklerini sizin için derledik. Eğer yolunuz buralara düşerse mutlaka bu lezzetleri tadın, deneyin, denettirin. Sözü daha fazla uzatmadan listemizle sizi baş başa bırakıyoruz;


Bir Numara: Abdigör köftesi

Ağrı’nın en meşhur ve en leziz yemekleri arasında yer alan Abdigör Köftesi etin en güzel yeriyle hazırlanıyor. Genelde pilav ile birlikte servis edilen bu leziz yemeği sizde denemek isterseniz diye tarifini sizin için derledik. Abdigör köftesi tarifi için tıklayınız.


Bildiğiniz Helvalardan Değil: Murtuğa

Bizim bildiğimiz helvalara pek benzemiyor. Un, su, süt ve şekerin kavrulup yağda kızartılmasıyla helva haline gelen tadına doyamayacağınız bir lezzet. Evde denemek isteyenler için Murtuğa tarifi için tıklayınız.


Ağrı Usulü Hengel

Bazı yörelerde perişka, hamur, yaprak mantı gibi farklı isimlerle anılan, Ağrı’nın leziz yemeği. Hem doyurucu hem pratik olan bu yemeğe bayılacaksınız. Sizde bu tarifi evde denemek isterseniz hengel tarifi için tıklayınız.


Lokum Kıvamında: Kuzu Haşlama

Her yörede farklı şekillerde hazırlanan et yemeğini birde Ağrı’dan deneyin. Kuzu eti lokum kıvamına gelinceye dek haşlanıyor. Yanında patates ve havuçla birlikte servis ediliyor. Hem sağlıklı hem çok leziz olan bu yemeği evde yapmak çok kolay. Denemek isterseniz kuzu haşlama tarifi için tıklayınız.


Ekmek Banmalık: Keledoş

Nohut, dövme, mercimek ve etle hazırlanan tam ekmek banmalık bir yemek.. Herkesin mutlaka bir gün bu lezzeti denemesi gerektiğini düşündüğümüzden tarifini buraya bırakıyoruz.


Hem Doyurucu Hem Pratik: Ağrı Usulü Erişte

Erişteyi birde Ağrı’dan deneyin. Mercimekle harmanlanan erişteleri tencerenin dibine dizdiğimiz patateslerin üzerinde lokum olana kadar pişiriyoruz. Hem çok pratik hem doyurucu olan Ağrı Usulü Erişte tarifi için tıklayınız.


Gerçek Köfteyi Unutturur: Yalancı Köfte

Bulgurla hazırlanan köfteler haşlanır. Yoğurt ve sosla servis edilir. Hem ekonomik hem enfes lezzetli bir yöresel yemek olan yalancı köfteyi herkes kolaylıkla yapabilir. Sizde bu tarifi denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


İster Sıcak İster Buz Gibi, Dilediğiniz Gibi: Ayran Aşı

İster soğuk günlerde içinizi ısıtacak şekilde, isterseniz de yaz günlerinde buz gibi serinleten tarifiyle hazırlayın. Her şekilde çok seveceğiniz bu çorbanın içinizi serinleten soğuk tarifini sizler için buraya bırakıyoruz.


Ağrı’nın Eteklerinden Evinize: Beyaz Bal

Ağrı’da yetişen binlerce renkli yayla çiçeğinden elde edilen doğa ananın bize bir mucizesi. İçinde bin bir şifayı barındıran lezzetiyle rengiyle benzersiz bu lezzeti Ağrı’ya yolunuz düşerse mutlaka deneyin.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*