Yöresel Yemek Tarifleri

Düzce’nin Yöresel Yemekleri

Batı Karadeniz yemekleri ile ünlü Düzce mutfağı nefis tatlarla sizleri bekliyor. Alabalık tesisleri ve mısır pancar üretimiyle ünlü kentte, hamsili yemekler ve Çerkez mutfağından lezzetlerle bol bol karşılacağınızdan emin olabilirsiniz. Düzce’nin yöresel yemekleri listesinde, kentte denemeden dönmemeniz gereken lezzetleri yer alıyor. Bu güzel lezzetlerin bulunduğu yöreye gelin hep birlikte göz atalım.


Şifa Deposu: Akçakoca Mancarlı Pide

Düzce’nin Akçakoca ilçesinden ismini alan ve yörenin meşhur yemeği olan Akçakoca mancarlı pidesi çok lezzetli ve besleyicidir. Sizinde evinizde denemeniz için denenmiş ve resimli tarifi hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Hamsinin En güzel Hali: Buğulama

Batı Karadeniz kentinde balığın birçok çeşidini sofralarda görebileceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak Düzce’nin sıklıkla kullandığı pişirme yöntemi buğulama. Soğan, sarımsak, domates, soğan ve limon gibi sebzeler eklenerek fırına sürülen balıklar tam bir lezzet bombası haline geliyor. Sizde Düzce’ye gitmeden evde kolayca buğulama yapın diye resimli ve denenmiş lezzeti hazırladık. Tarifi denemek için tıklayın.


Her Halini Severiz: Hinkali (Gürcü Mantısı)

Gürcü mantısı da olarak bilinen hinkali Düzce’nin meşhur yemeklerinden biridir. Şekil olarak normal mantıdan biraz farklı olan hinkal lezzetiyle gönüllere taht kuruyor. Sizin de çok seveceğinize inandığımız hinkal tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Mevsimlik: Sirkeli Biber

Düzce yöresinde yapılan meşhur sirkeli biber hazırlanışı çarliston biber, sıvı yağ, sirke, tuz, şeker ve acı biber eklenerek hazırlanan karışım su ilavesi de yapılarak tencerede kaynatılır ve kavanozlarda saklanır yılın her zamanı hazır olan sirkeli biber sizinde vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet olacak. Tarifini denemek için tıklayın.


Lezzet Bombası: Katlama Böreği

Çok pratik ve bir o kadar lezzetli olan katlama böreği, hamuru hazırlandıktan sonra açılıp içine peynir konarak katlanır ve kızgın yağda kızartılır. Düzce yöresinin yemeklerinden biri olan katlama böreğini sizin de evinizde kolayca yapabilmeniz için tarifini hazırladık. Tarifi görmek için tıklayın.


İsli Çerkez Peyniri

İsli peynir yapılırken elde ettiğimiz peynir birkaç gün dış yüzeyi sertleşip, kabuk bağlayıncaya kadar soğuk ortamda bekletilir. Peynir ateşe yakın bulundurulmaz. Sadece dumanın en sıcak alanında raf sistemi ile üzeri bez ile sarılarak istenilen kıvama gelinceye kadar bekletilir. Eğer sizde bu lezzeti tatmak isterseniz mutlaka Düzce’ye yolunuz düşerse bu lezzeti deneyin!


Gözlemeyi Birde Böyle Deneyin: Cevizli Gözleme

Düzce yöresinin lezzetlerinden olan cevizli gözleme Düzce’nin meşhur yemeklerinden biridir. Sizinde denediğinizde çok seveceğiniz cevizli gözlemenin denenmiş ve onaylanmış tarifini hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Tatlı Bir Dokunuş: Akçakoca Melengücceği Tatlısı

Melengüçceği Tatlısı Düzce’nin neyi meşhur diye soranlara verilecek ilk cevap elbette ki Melengücceği tatlısı. Tamı tamına 700 yıllık bir tarihe sahip bu tatlının halk için de önemi büyük. Özellikle Düzce köylerinde sıklıkla hazırlanan tatlı, Osmanlı Saray Mutfağın’da da yer almış lezzetlerden. Yöresel lezzet içerisinde manda kaymağı, süt, yumurta, fındık yağı, buğday unu, dartı ve bol miktarda ceviz, fındık, bal yer alıyor. Sizde evinizde yapabilmek için tıklayın.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*