[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yöresel Yemek Tarifleri

Elazığ’ın Yöresel Yemekleri

0 yorum

Doğu kültürünü doruklarınıza kadar yaşayabileceğiniz bir şehirden bahsedelim.. Eski ismi Harput olan ve yerli halkı tarafından hala Harput olarak telaffuz edilen Elazığ; tatlısından tuzlusuna, zeytinyağlısından hamur işlerine, 150’ye yakın yöresel lezzete sahiptir. Elazığ’a doğru yola çıkanlar için, birbirinden lezzetli tatlara sahip olan Elazığ’ın yöresel yemeklerini, tarifleri ile birlikte bu rehberimizi hazırladık.


Elazığ Usulü: İçli Köfte

Bir çok yörenin vazgeçilmez lezzeti olan içli köfte, Elazığ usulü olanı ile rehberimize başlıyoruz. Yağlı ve yağsız kıymayla birlikte cevizle süslenen bir lezzettir. Hem yapılışı kolay olan, hem damaklarda enfes tat bırakan Elazığ usulü içli köfte tarifine buradan göz atabilirsiniz.


Adı Gibi, Tadı da Farklı: Lobik Çorbası

Börülce(lobik), buğday ve soğan ile yapılan lobik çorbası, tam bir vitamin deposu niteliğinde. Kaşık kaşık doyasıya içebileceğiniz, Elazığ halkının vazgeçilmezi olan lobik çorbasının tarifine ulaşmak için tıklayın.


Cevizli Sucuk Olarak da Bilinen: Orcik

Bir çok yörede cevizli sucuk ismi ile karşılaşabileceğiniz bu lezzet, Elazığ yöresinde orcik ismi ile biliniyor. Cevizin enfes lezzeti ile pestil birleştirilip, incecik bir ipe geçiriliyor. Oldukça sevilen bir tat olan orcik, Elazığ’da denenmesi gereken lezzetler listenize kesinlikle ekleyin.


İster Kıymalı, İster Peynirli: Patile

İlk bakışta gözlemeye benzese de, Elazığ’ın en meşhur lezzetlerinden bir tanesidir kendileri. Arzuya göre kıymalı, ya da peynirli olarak hazırlanabilen patile, Elazığ’da kahvaltı sofralarının göz bebeği aslında. Siz de kahvaltı sofralarınızı patile ile süslemek istiyorsanız, tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


İşkembe Sevenlere: Elazığ Usulü Kibe Dolması

İşkembe sevenlerin bayılacağı bir lezzetten bahsedelim şimdi de. Kuzu işkembesinden yapılan, bulgurlu iç harcı ile süslenen Elazığ usulü kibe dolması, aynı zamanda işkembe dolması olarak da biliniyor. Yapılışı biraz zahmetli olsa da tadına doyum olmayacak Elazığ usulü kibe dolması tarifini sizler için şöyle bırakıyoruz.


Tadı Damaklardan Eksilmeyecek: Sırın

Yağlı sevenlerin bayılacağı bir yöresel tat ile devam edelim. Elazığ mutfağında en sık karşılaşabileceğiniz lezzetlerden biri de sırındır. Özel olarak hazırlanan yufkanın üzeri, özel sosları ile süsleniyor ve afiyetle yeniyor. Ağızları sulandıran sırını, evinizde denemek isterseniz, tarifi için tıklayın.


Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım Diyenlere: Dolanger

Bu kadar enfes lezzetin arasında tatlı olmazsa olmaz. İster özel günlerinizde, ister akşam yemeklerinizin arkasına afiyetle yiyebileceğiniz dolanger tatlısı, adeta baklavanın rakibi durumunda. Yapılışı da oldukça kolay olan dolanger tarifine buradan bakabilirsiniz.


Olsa da Yesek Diyeceğiniz Bir Tat: Harput Köftesi

Köftenin Harput hali diyebiliriz. Her ne kadar sulu yemek olarak gözükse de yapılışı biraz farklı. Hazırlanan köfte toplarının ortalarına parmak ile bastırılıyor. Daha sonra pişirme suyunda pişirilip, sudan alınıyor. Tabaklara konularak, pişirme suyu üzerine gezdiriliyor. Yapılışı karmaşık gözükse de oldukça basit olan, evlerinizde kolaylıkla deneyebileceğiniz Harput köftesi tarifine göz atmak için tıklayın.


Kömbenin En Lezzetli Hali: Gömbe

Kömbe, Elazığ yöresinde karşımıza ‘gömbe’ olarak çıkıyor. İster sade, ister cevizli olarak yapılabilen gömbenin tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Lezzeti Garantili: Harput Çorbası

Evinizde harput çorbası yapmaya karar verirseniz, nohutları akşamdan ıslamayı unutmayın! Kuşbaşı doğramış et, küp doğranmış patates ve nohut ile tatlandırılıyor Harput çorbası. Evlerinde denemek isteyenler için de tarifini hazırlayıp, şöyle bıraktık.


40 Yıldan Fazla Hatrı Olan: Çedene (Menengiç) Kahvesi

Menengiç bitkisinin kurutulup, öğütülmesi ile yapılan menengiç kahvesi, aynı zamanda çedene kahvesi olarak da biliniyor. Elazığ’a yolunuz düşerse; oturup, şöyle bir soluklanmak için çedene kahvenizi almayı unutmayın.


Tatlı Bir Final Yapalım: Harput Ekmek Tatlısı

Rehberimizi tatlı tatlı bitirelim istedik. Elazığ’ın en sevilen lezzetlerinden Harput ekmek tatlısı, taş ekmek tatlısı olarak da biliniyor. Hazırlanan kreplerin üzerleri ceviz ile süslenip, şerbet ile tatlandırılıyor. Oldukça kısa bir sürede yapabileceğiniz harput ekmek (taş ekmeği) tatlısının tarifine ulaşmak için tıklayın.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*