Yöresel Yemek Tarifleri

Eskişehir’in Yöresel Yemekleri

Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir; sanatıyla, doğasıyla ve tarihiyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Tabii, yöresel yemeklerine de ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Eskişehir’in birbirinden leziz yöresel yemeklerine gelin hep beraber göz gezdirelim.


Listemizin Başında: Balaban Kebabı

Eskişehir’in hemen her yerinden bulabileceğiniz balana kebabı, yerel halkı tarafından balaban köftesi olarak da telaffuz ediliyor. Mis gibi pidenin üzerine; yoğurt, özel sosu, köfteleri ve üzerine gezdirilen eritilmiş tereyağı.. Sizler de balaban kebabını evinizde denemek istiyorsanız, tarifi için hemen tıklayınız.


Çiğ Börek Değil: Çibörek

Eskişehir halkı arasında daha çok “çibörek” olarak bilinen, ülke genelinde çiğ börek olarak telaffuz edilen bu lezzetin tadına doyum olmuyor! Dışı çıtır çıtır içi sulu sulu evlerinizde kolaylıkla yapabileceğiniz çibörek tarifi için tıklayınız.


Mis Gibi Lezzetiyle: Göbete

Böreğe benzer yapısı ile bilinen, Eskişehir’in en lezzetli yiyeceklerin bir tanesi olan Göbete, el açması hamur ve arasına koyulan kıyma ile yapılıyor. Sizlerde göbeteyi evinizde deneyip, sofralarınızı şenlendirmek istiyorsanız, tarifi için tıklayınız.


Hamurda Haşhaşı Sevenlere: Haşhaşlı Gözleme

Eskişehir’in özellikle Odunpazarı ilçesinde oldukça sık karşılaşabileceğiniz haşhaşlı gözleme; el ile açılan hamurun üzerine, bolca haşhaş dökülerek yapılıyor. Daha sonra size de afiyetle yemek kalıyor. Haşhaşlı gözlemeyi siz de yapmak istiyorsanız, tarifine ulaşmak için tıklayınız.


Tatarlardan Eskişehir’e: Kavurma Börek

Tatarlardan, Eskişehir mutfağına kazandırılmış bir lezzettir kavurma börek. Poğaçaya benzer görüntüye sahip olan, Eskişehirlilerin vazgeçemediği lezzetler arasında yer alan kavurma böreği, Eskişehir’e yolunuz düşerse deneyin! ‘Ben evimde denemek istiyorum’ diyorsanız, tarifi için tıklayınız.


Lezzet-i Şahane: Bıt Bıt Çorbası

Lezzetine hayran kalacağınız, Eskişehir’in diğer bir yöresel yemeği de bıt bıt çorbasıdır. Genel olarak; yoğurt, bulgur, kıyma ve undan oluşan bu lezzeti sofralarınızda görmek istiyorsanız, tarifine erişmek için tıklayınız.


Kuzu Etinden Çorbaya Gelen Lezzet: Kuzu Sorpa

Tarihi, asırlar öncesine dayanan kuzu sorpasının lezzeti, kuzu etinden geliyor. Kuzu etinin suyunda pişen, bu enfes lezzeti sizler de evlerinizde denemek istiyorsanız, tarifi için tıklayınız.


Mis Gibi Yemeklerin Ardından Ağzımızı Tatlandıralım: Met Helvası

Bunca lezzetli yemeğin arkasından, bir ağzımızı tatlandıracak bir lezzet olursa.. Met helvası, Eskişehir’in en meşhur tatlıları arasında yer alıyor. Eskişehir’in bir çok yerinde karşılaşabileceğiniz met helvasının asıl lezzeti için doğru ustasından yemelisiniz.


Tadı Damağınızda Kalacak: Mihalıççık Kirazı

Lezzeti ülke sınırlarını aşmayı başarmış olan Mihalıççık kirazı, kıpkırmızı rengi ile yemeye doyamayacaksınız! Eskişehir’e yolunuz düşerse ve kiraz sevenlerdenseniz, Mihalıççık kirazını mutlaka tatmalısınız!


Hem Küçüklere, Hem Büyüklere: Halkalı Şeker

Eski zamanlarda çiftler arasında söz kesildiğinde, kahve ile birlikte halkalı şeker dağıtılırmış. Bu gelenek artık eskide kalmış olsa da, halkalı şeker Eskişehir’de hala oldukça sık tüketiliyor. Yapılışı oldukça zahmetli olan halkalı şekeri, Eskişehir’e yolunuz düşerse mutlaka deneyin.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*