[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yöresel Yemek Tarifleri

Giresun’un Yöresel Yemekleri

0 yorum

Güzelliği ile büyüleyen Giresun, Karadeniz’deki yaşanabilir tek adaya sahip olması ile biliniyor. Yöresel yemekleri, Karadeniz bölgesinin diğer lezzetlerine benziyor. Giresun’a gidildiğinde yenmesi gerekenler yöresel yemekler hangileriymiş.. Gelin hep birlikte göz atalım.


Karadeniz’in Meşhur Balığı Hamsiden Gelen Lezzet: Hamsi Böreği

Karadeniz dendiği zaman tabii ki akıllara ilk gelen hamsi oluyor. Giresunlular, hamsiye bambaşka bir görüntü ve lezzet katmış ve hamsi böreğini yapmış. Bize de bu lezzeti afiyetle yemek düşüyor. Bu enfes lezzeti hala denemediyseniz çok şey kaybediyorsunuz! Evinizde hemen denemek istiyorsanız, sizi şöyle alalım.


Lezzetine Doyum Olmuyor: Isırgan Otu Yemeği

Her ne kadar görüntüsü çorbaya benzese de aslında bu bi’ çorba değil, yemek. Muhallebi kıvamında olan, kaşık kaşık yiyebileceğiniz ısırgan otunun tarifine göz atmak için buraya tıklayınız.


Kahvaltıda Olmazsa Olmaz: Yağlaş

Karadeniz’in bir çok şehrinde yaygın olarak tüketilen yağlaş, Giresun’un en meşhur yemeklerinden bir tanesidir. Mısır unu, tereyağı ve tercihe göre peynir ile yapılan yağlaş tarifini evinizde denemek isterseniz, tarifi için tıklayın.


Giresun’un Özel Bitkisinden: Mendek Çorbası

Giresun’a has bitki olan mendek, sofralardaki yerini çorba ile alıyor. Mendek et suyunun içerisinde kaynatılıyor, pirinç ve mısır unu ile tadına tat katılıyor ve afiyetle yeniyor. Vitamin deposu olan mendek çorbasını evinizde kolaylıkla yapabilmeniz için sizler için tarifini paylaştık.


Mayısların Vazgeçilmesi: Çalı Çileği Çorbası

Mayıs aylarında yetişen çalı çileği, Giresun’daki sofralarda yerini almış durumda. Çalı çileğine, mısır yarması ve fasulye ilave edilerek lezzetli hale getiriliyor. Çalı çileği çorbasının tarifine ulaşmak için tıklayınız.


Kirazın Bambaşka Hali: Kiraz Tuzlusu Kavurması

Yapılışı biraz zahmetli olan kiraz tuzlusu, kiraz ile kaya tuzunun 15 gün süre ile bekletmesiyle yapılıyor. Sürenin sonunda tereyağı ve soğan ile birlikte kavrularak, lezzeti şahane olan kiraz tuzlusu kavurması ortaya çıkıyor. Sofralarınızda farklı bir lezzet görmek istiyorsanız, kiraz tuzlusu kavurması tarifini şöyle bırakıyoruz.


Lezzeti Bağımlılık Yapıyor: Taflan Tuzlusu Kavurması

Soyu gül ailesinden gelen taflan, Karadeniz bölgesinde yetişiyor. Kiraz tuzlusu kavurmasına da benzeyen taflan tuzlusu kavurması, soğan ve tereyağı ile birlikte kavruluyor. Yapılışı daha kolay kolay bu lezzetin tarifi için tıklayın.


Fırın Kurusu Fasulye

Fırın kurusu fasulyeler taze taze toplanıp, ayıklanıyor. Daha sonra kuru fasulye ve mısır yarması ile birlikte lezzetli bir hale bürünüyor. Fırın kurusu fasulye yemeğinin tarifi için tıklayınız.


Pazı Olarak da Bilinen: Pezik Mücveri

Karadeniz yöresinde oldukça sık tüketilen pazı mücveri, Giresun halkı tarafından pezik mücveri olarak biliniyor. Pezik bitkisi, pirinç ve soğan ile birlikte buluşuyor ve ortaya enfes bir tat çıkıyor. Sofraları zenginleştiren pezik mücveri tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Tatlıda Fındık Sevenlere: Mısır Unu Helvası

Darı unu helvası olarak da bilinen mısır unu helvasının yapılışı oldukça basit. Fındıklar dövülüp, kavrulmuş mısır ununun içerisine dökülüyor ve servis ediliyor. Giresun’un en ünlü helvası olan mısır unu helvasının tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Siyah Üzüm Tatlısı: Samaksa

Listemizi, sadece Giresun’un değil, Karadeniz’in ünlü tatlısı olan bir lezzet ile sonlandırıyoruz. Mor üzüm muhallebisi, pepeçi, pepeçura olarak da bilinen bu lezzet, Giresun’da samaksa olarak biliniyor. Yemeklerin ardından ağızlarınızı tatlandıracak samaksa tatlısının tarifi için tıklayın.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*