[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yöresel Yemek Tarifleri

Gümüşhane’nin Yöresel Yemekleri

0 yorum

Bugün yemek kültürünün tahmininizden daha da eskiye dayandığı Gümüşhane’ye gidiyoruz. Ne yazık ki bu konuda detaylı araştırma yapılmadığından dolayı sadece günümüze kadar gelmiş, yerli halkı tarafından bilinen tariflerle hazırladığımız listeyi sizinle paylaşacağız.


Bir Numara: Gendime Çorbası

Tam bir lif deposu! Buğday, nohut ve fasulye ile hazırlanan, yoğurtlu naneli sosu ile taçlandırılan bu çorba damaklarınıza şölen yaşatacak.. Gümüşhane’nin sevilen yöresel çorbaları arasında yerini alan bu tarifi sizde denemek isterseniz Gendime Çorbası tarifi için tıklayınız.


Hem Doyurucu Hem Nefis: Mantı Çorbası

Türkiye’nin her yerinde yiyebileceğiniz bu çorbayı birde Gümüşhane’den deneyin. İster yoğurtlu ister salçalı damak zevkinize göre hazırlayabileceğiniz doyurucu ve enfes Mantı çorbasının tarifi için tıklayınız.


Bayat Ekmekleri Değerlendirmenin En Leziz Yolu: Ekmek Aşı

Bayat ekmekleri değerlendirmenin en lezzetli yolu olan Ekmek Aşı, bayat ekmeklerin üzerine soğan, domates ve biber doğranıp yanında ayranla birlikte servis ediliyor. Evdeki malzemelerle kolayca hazırlanan bu yemeği sizde evde denemek isterseniz Ekmek Aşı tarifi için tıklayınız.


Fasulye Bulgurlusu Nam-ı Değer: Pağla Denlisi

Kimisi çorba, kimisi yemek olduğunu savunsa da lezzetlerinin ortak olduğu kesin! Hatta bulguru fazla suyu az olarak hazırlandığında pilav olarak bile servis edebilirsiniz. Fasulye Bulgurlusu nam-ı değer Pağla Denlisi tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.


Birde Gümüşhane’den Deneyin: Çırtma Fasulye

Bir çok yörede adı değişse de lezzeti aynı! Kurutulmuş fasulye, bulgur ve bol etle pişirilen bu yemeği birde Gümüşhane yöresinden deneyin.. Herkes tarafından çok sevilen bu lezzeti sizde evinizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Karadeniz’e Rakip: Kakışlı (Gümüşhane) Kuymağı

Karadeniz yöresinden alışık olduğumuz kuymağı birde Gümüşhane yöresinden deneyin! Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi Kakışlı kuymağı tarifi için tıklayınız.


Lemis

Gümüşhane dışında pek rastlayamayacağınız bu lezzet; un, ıspanak, lor, maydanoz, dereotu, tereyağı, yumurta ve tuz ile hazırlanıyor. Dilerseniz çeşitli malzemelerle zenginleştirebileceğiniz Lemisi sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Tatlısı Olmaz Demeyin, Nefis Oluyor: Erişte Tatlısı

Genelde çorbalarda ya da makarna şeklinde alışık olduğumuz eriştenin tatlısı olmaz demeyin! Hemde nefis oluyor.. Yumurtayla kızartılan eriştelerin üzerine şerbet dökülerek hazırlanan Erişte tatlısının tam tarifi için tıklayınız.


Şifası Saymakla Bitmez: Kuşburnu

Limondan 60 kat daha fazla C vitamini içeren, bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu, Sakarya’da yetişen bulunmaz bir velinimet. Çayından, şerbetine kolayca hazırlayıp hemen tüketebileceğiniz bu doğal lezzeti yolunuz Sakarya’ya düşerse mutlaka tadın!


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*