Yöresel Yemek Tarifleri

Isparta’nın Yöresel Yemekleri

Anadolu’nun göbeğinde yer alan, güllerin diyarı Isparta.. Güllü lokumu ve güllü şerbetiyle namını tüm ülkeye duyurmuş Isparta’da elbette sadece bunlar yok! Et yemeklerinden hamur işlerine, birbirinden leziz bir çok yemeği mutfağına katmış yörenin meşhur yemeklerini sizler için listeledik.


Bide Isparta’dan Deneyin: Top Tarhana

Kış aylarının vazgeçilmezi, herkes tarafından sevilen Tarhana çorbasını birde Isparta’dan deneyin. Top şeklinde kurutulan, lezzetine doyum olmayan bu Top tarhanayı sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


İrmik Çorbası

Genellikle bebeklerin ilk gıdalarında hazırlanan İrmik çorbasının ne kadar lezzetli olduğunu Isparta’dan deneyin! Çok seveceğiniz bu çorbanın tarifi için tıklayınız.


Yufka Ekmeği

Genelde kadınların birlikte toplanıp, çokça hazırladıkları ve stok yaptıkları; yıl içerisinde tükettikleri yufka ekmekler zor zamanlarda kurtarıcı oluyor. Yapımı çok kolay Yufka ekmekleri sizde yapmak isterseniz tarifini buraya bırakıyoruz.


Hamursuz

Isparta fırınlarında sıklıkla karşılaşacağınız hamursuz bir çeşit ekmek. Kahvaltıda sıklıkla tüketilen, normal ekmekten daha çok sevilen bu ekmeği evde yapmak isterseniz Hamursuz tarifi için tıklayınız.


Isparta’nın Meşhur Pilavı: Kabune

Sofraların vazgeçilmezi, Isparta’nın meşhur pilavını mutlaka deneyin! İçine et, çam fıstığı ve kuş üzümü katılan, bir nevi iç pilava da benzeyen Kabune pilavı tarifi için tıklayınız.


Kalabalık Sofraların Vazgeçilmezi: Uluborlu Banak

Isparta’nın simgesi haline gelmiş, en bilinen et yemekleri arasında yer alıyor. Pide yatağında kuzu etlerinin servis edilmesiyle kalabalık sofraların vazgeçilmezi haline gelmiş Uluborlu banak tarifi için tıklayınız.


Sazan Dolması: Başka Bir Değişle Çapak Dolması

Sebze ve büyük baş et yemeklerinin yanında balık yemekleri de Isparta mutfağında yerini alıyor. Deniz ürünleriyle arası iyi olanlar için Isparta restoranlarında bir seçenek daha olan başka bir değişle çapak dolmasını sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Bol Zeytinyağlı: Bakla Borani

Et yemeklerine bir ara verip bol zeytinyağlı sebze yemeklerinden bahsetmezsek olmaz! Taze baklalarla hazırlanan hem doyurucu hem lezzetli Bakla borani tarifi için tıklayınız.


Güllerin Diyarından: Gül Şurubu

Gülleriyle meşhur, nam-ı Türkiye sınırlarını bile aşmış Isparta’dan gül kokulu bir tarif geliyor! Yaz günlerinde içinizi serinletecek, doğal bir içecek tercihi olan Gül şurubunu mutlaka Isparta gülleriyle deneyin! Tadına doyamayacağınız bu şurubu sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Normal Çayı Unutturur: Gül Çayı

Yaz günlerinde içinizi serinletecek bir tarif verip, soğuk kış günlerini de unutmadık! Özenle seçilmiş Isparta güllerinin karanfil ve tarçınla birlikte demlenmesiyle hazırlanan Gül çayının lezzetine bayılacaksınız. Sizde bu yöresel lezzeti denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Bu Lokum Bir Başka: Gül Lokumu

Neredeyse her yerde bulmanız mümkün olsa da Gül lokumunu, mutlaka Isparta’dan deneyin. Gerçek güllerle hazırlanmış son lokmasına kadar gül tadını alacağınız bu tarifi sizde evde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Kahvaltı Sofralarının Vazgeçilmezi: Kiraz Reçeli

Isparta’ya has lezzetler arasında yer alan, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan Kiraz reçelini sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Hafif Tatlı Sevenlere: Su Peltesi

Hem hafif hem de leziz bir tatlı denemek isteyenlere su peltesi, tavsiye ettiğimiz tatlılardan biri. Mısır nişastası, su ve şeker ile hazırlanan su peltesini mutlaka denemeniz gerektiğini düşündüğümüzden tarifini buraya bırakıyoruz.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*