Yöresel Yemek Tarifleri

Mardin’in Yöresel Yemekleri

Kültürel geçmişinin yanı sıra, çok güzel yemeklerin yapıldığı şehirlerden biri olarak bilinen Mardin’in birbirinden leziz yöresel yemeklerinin tariflerini denenmiş ve resimli olarak sizlerle paylaşıyoruz. Dolmasından, içli köftesine; tatlısından, kahvesine derlediğimiz bu lezzetler ile yazımızın devamında Mardin’i evinizde hissetmenizi sağlayacak türden!


Tadına Doyum Olmaz: İşkembe Dolması

Kimilerine göre kibbe kimilerine göreyse kibe olarak bilinen bu yemek, aslında bir tür işkembe dolması. Kuzu ya da oğlak işkembesi kullanılarak yapıldığından fazlaca özen gerektiren işkembe dolması, işkembenin et, pirinç, nane, yeni bahar ve isteğe bağlı olarak nohutun dahil olduğu, doyuruculukta üstüne tanımayan lezzetlerden. Evde yapabileceğiniz en iyi tarifi sizin için hazırladık. Tarif için tıklayın.


Çöreğin Mardin Versiyonu: Kıliçe (Mardin Çöreği)

Kiliçe, kliçe ya da Mardin çöreği. Farklı farklı isimleri olsa da bu çörek özünde un, şeker, süt gibi temel malzemelerin mahlep, tarçın, anason ve rezene gibi farklı tatlarla buluşmasıyla oluşuyor. Tadına doyum olmayan bu lezzetli çöreğin denenmiş ve resimli tarifini sizin için hazırladık. Tarif için tıklayın.


Her Haliyle Çok Sevilen: Sembusek

Sembusek, kapalı lahmacun ya da pide olarak düşünebileceğiniz et ve hamurun bir araya geldiği yemeklerden. Sac üzerinde evlerde yapılabildiği gibi fırınlara verilerek de enfes bir şekilde teslim alınabiliyor. Tadına doyum olmadığından insan karnı doyunca bile yemeye devam etmekten kendini alamıyor. Denenmiş ve beğenilmiş sembusek tarifini sizin için hazırladık. Ulaşmak için tıklayın.


Pekmezin Tatlı Hali: Harire tatlısı

Pekmez, un, toz şeker ve tarçın gibi basit ve birbirine pek yakışan malzemelerle hazırlanıyor harire tatlısı. İçine de bolca ceviz koyulunca bir kasesinden bir günlük enerji ihtiyacı karşılanabiliyor. Tadına da öyle lezzetli oluyor ki kaşıklar dolusu yeniyor. Resimli ve denenmiş harire tatlısını sizin için hazırladık. Tarifi görmek için tıklayın.


Bakınca Bile Ağız Sulandıran: Alluciye

Yine başrolde kuşbaşı doğranmış kuzu eti olan bu tarifte bu kez kuzu etine yeşil erikler eşlik ediyor. Yemek, daha sofraya çıkar çıkmaz şekliyle tüm dikkatleri üzerine topluyor. Sizinde sofralarınızda beğeniler toplayacak alluciye tarifini sizin için hazırladık. Tarifi denemek için tıklayın.


Lezzet Deposu: İkbebet

İrok için Mardin usulü içli köfte dedik ama ikbebeti atlamak da olmaz. Hani kızartma yerine daha sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorsanız ya da haşlaması daha güzel olur diye düşünüyorsanız Mardin’in en özel lezzetlerinden haşlama içli köfte ikbebeti mutlaka deneyin diye denenmiş tarifini sizin için hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Kızartması Olurda Haşlaması Olmaz Mı: Mardin Usulü İçli Köfte (İrok)

Bulgur ve kıymanın muhteşem uyumundan oluşan Mardin usulü içli köfte bir tane yemeyle tadına doyulmayacak bir lezzet. Mardin’de haşlayarak yapılan içli köfte tarifinin denenmiş ve onaylanmışını sizin için hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Doyurucu Bir Tatlı: Zingil Tatlısı

Lokmaya benzer bir tatlı olan zingil, hamuru hazırlandıktan sonra kızgın yağda buluşan, nar gibi kızardıktan sonra şerbetiyle bir araya gelip lezzetine tam anlamıyla kavuşan bir hamur tatlısı. Mardin’e yolunuz düşerse mutlaka denemenizi tavsiye ederiz fakat Mardin’e gidemeyenler içinde denenmiş ve resimli tarifini Tarif Defteri olarak sizin için hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Sert Kahve Sevenlere: Mırra Kahvesi

İçtiğiniz kahveler size hafif geliyorsa ya da şöyle sert bir kahve olsa nasıl da güzel olur diye aklınızdan geçiriyorsanız ara ara, henüz Mardin’in efsane kahvesi mırra ile tanışmamışsınız demektir. Kahvenin birkaç kez demlenmesi ile hazırlanan bu özel kahve öyle sert ki bildiğimiz Türk kahvesi fincanından bile küçük ve kulpsuz bardaklarla ikram ediliyor.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*