Yöresel Yemek Tarifleri

Siirt’in Yöresel Yemekleri

Siirt’in yöresel yemekleri son derece iştah açıcı ve mis gibi kokusuyla sofralarımızı şenlendiriyor. Her yöreden kendine bir şeyler katarak, kendine has yemek kültürünü oluşturmuş Siirt bir çok leziz yemeği bünyesinde barındırıyor. Gelin hep beraber Siirt’in yöresel yemeklerine göz gezdirelim..


İçimizi Isıtan: Pırtike Çorbası

Ispanak çorbası olarak da anılan pırtike çorbası ıspanak, sumak, salça ve pirinçten hazırlanan enfes bir lezzet bombası. Siirt’te çok sevilen pırtike çorbasını sizinde mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Sizin için resimli ve denenmiş pırtike çorbasının tarifini hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Siirt’in Gözdesi: Büryan Kebabı

Siirt’e özgü olan büryan kebabı, hem şehirde hem de ülke genelinde adıyla ve tadıyla oldukça meşhur. Kuzunun bütün organları alındıktan sonra etinin 2-3 metre derinliğindeki bir kuyuda çamurla kapatılıp pişirilmesiyle yapılan büryan kebabı, genelde yazın yapılan şehrin en lezzetli yöresel yemeklerinden. Eğer sizinde yolunuz Siirt’e düşerse mutlaka denemeniz gereken bir lezzet!


Dolmanın Her Halini Severiz: Arap Dolması

Kuru patlıcana kıymalı ya da zeytinyağlı pirinçli harcın eklenmesiyle hazırlanan arap dolmasına isteğe göre sarmalık asma yaprağı da dahil edilebilir. Zengin iç harcıyla yapılan ve Siirtliler tarafından oldukça fazla yapılmasından dolayı Siirt dolması olarak da bilinen dolma, kuzey yörelerine kıyasla daha belirgin bir tada sahip olmasıyla farkını ortaya koyuyor. Sizinde evinizde mutlaka denemeniz gereken bir lezzet olan arap dolmasının tarifini hazırladık. Tarifi görmek için tıklayın.


İçli Köftelerin Hası: Siirt Kitel

Kıyma, köftelik bulgur, yarma, soğan ve reyhanın karışımıyla yapılan kitel, Akdeniz ve Güneydoğu’nun bazı yörelerinde yapılan içli köfteye benzetilse de tadıyla bambaşka bir lezzet sunuyor. Siirt’e özgü olan Siirt kiteli sizinde denemeniz için resimli ve denenmiş tarifini hazırladık. Tarif için tıklayın.


Antep Fıstığına Rakip: Siirt Fıstığı

Siirt’e gelip de Siirt fıstığı yemeden dönmek olmaz elbette. Pek çok ilimizin aksine lezzeti Antep fıstığı ile yarışan Siirt fıstığını denemenizi ve yakınlarınıza hediyelik olarak da götürmenizi tavsiye ederiz!


Köfteye Yeni Bir Boyut Kazandıran: İsmeket Köfte

Yağsız kıyma, haşlanmış patates, bulgur, yumurta ve soğan gibi malzemelerle hazırlanan ismeket köfte, görüntüsüyle diğer köftelere benzese de tadıyla adeta sizi büyüleyecek niteliğiyle farkını ortaya koyuyor. Sizin için resimli ve denenmiş tarifini hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Hamurun İçine Saklanan Lezzet: Perde Pilavı

Yumurta, süt ve yağ ile hazırlanan hamur, tencereye yufka şeklinde sıvanır. Ardından kızartılmış keklik veya tavuk eti, et suyu ile pişen pirinçle beraber çeşitli baharat, badem içi eşliğinde hamurla sıvalı tencereye yerleştirilir. Tencerenin ağız tarafı da hamurla sıvanarak kapağı örtülür ve fırında pişirilerek yemeye hazır hale gelir. Bakır tencerelerde pişirilen perde pilavı, şehrin en meşhur misafir yemeklerinden. Sizde denemek için resimli ve denenmiş tarifini hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Siirt Usulü: Bumbar

Bumbar her ne kadar Adana’ya has bir yemek olarak bilinse de Siirt’in meşhur yöresel yemekleri arasında yer alıyor. Kirece yatırılarak temizlenen kalın bağırsağın içinin pirinç ya da bulgurla doldurulmasıyla hazırlanan yemeğin içine isteğe göre kıyma da koyulabilir. Bumbar tadıyla damaklarınızı ve sofralarınızı şenlendirecek nitelikte. Siirt’e gidemiyoruz diye üzülmeyin evinizde de kolayca yapın diye tarifini sizin için hazırladık. Tarifi görmek için tıklayın.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*