Yöresel Yemek Tarifleri

Tokat’ın Yöresel Yemekleri

Tokat’ın yöresel yemekleri denince akla birbirinden lezzetli zeytinyağlılar, mis kokulu çörekler ve nefis kebaplar geliyor. Tokat asma yaprağından, Tokat kebabına kadar birçok güzel lezzeti içinde barındıran Tokat yöresel yemeklerini sizler için derledik. Gelin hep beraber bu lezzetlere göz atalım!


Bir Numara: Tokat Yaprağı

Tokat bağ yaprağı olarak bilinen asma yaprağı, sarmaların en lezzetli hale dönüşmesini sağlıyor. Başlı başına C ve A vitamini deposu olan yaprak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda salatalara doğranır, üzerine limon sıkılarak yenilir.


Vitamin Deposu: Bakla Dolması

İç baklayla hazırlanan harika bir yemektir kendisi. Kemikli etlerin tencere dibine dizilmesi önemli bir ayrıntıdır. Mutlaka denenmesi gereken bu lezzetin resimli ve denenmiş tarifini sizin için hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Gözlemenin En Güzel Hali: Tokat Çökeleklisi

Odun ateşinde pişirilen, hamurun içine Tokat çökeleklisi adı verilen peynir konularak yapılan gözlemeler çayın yanında olmazsa olmazdır. Sizinde mutlaka ama mutlaka denemeniz gereken bu lezzetin denenmiş tarifini sizin için hazırladık. Denemek için tıklayın.


Tadı Efsane: Tokat Keşkeği

Tokat mutfağında keşkeğin özel bir yeri vardır. Keşkek bütün dana etinin hafif ateşte bulgur ile kaynatılarak daha sonra fırına verilmesi ile olur ve özellikle Tokat’a gelen misafirlere keşkek ikramı yaygındır. Sizde evinizde deneyin diye denenmiş ve onaylanmış tarifi hazırladık. Tarifi görmek için tıklayın.


Kısırın Tokatlısı: Bat

Bat, Tokat mutfağının en ünlü yemeklerinden birisidir. Bulgurun ıslatılarak tokat baklası, salça ve bol su eklenmesiyle yapılır. Sizde altın günlerine bat ile yeni bir boyut kazandırın. Tarifi denemek için tıklayın.


Bildiğiniz Kebapları Unutun: Tokat Kebabı

Patlıcanların ve kemikli kuzu etinin harika kebabına özel domatesli sos eşlik eder. Bu tarifi evde kolayca deneyebilirsiniz sizin için denenmiş ve resimli tarifi Tarif Defteri olarak biz hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Çörek Severler Buraya: Tokat Çöreği

Ceviz ile yapılan Tokat’ın meşhur yemeklerinden Tokat çöreği, çay saatlerinin vazgeçilmezi olmaya hazır. Sizin de bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz! Tarife ulaşmak için tıklayın.


Tokat’ın Meşhur Niksar Cevizi

Tokat çöreğinin başrolü ve herşeye yakışan meşhur Niksar cevizi. Vitamin deposu cevizi Tokat’a yolunuz düşerse kilo kilo depolayın!


Tokat’ın Veli Nimetleri: Zile Pekmezi ve Kömesi

Zile pekmezi Zile ilçesinde yapılan ve kendine haz üretimi ile beyaz renkli bir yiyecektir ve bol vitamin deposu olmasından dolayı da masalardan eksik olmaz. Zile pekmezi kadar kömeside bir hayli yörenin meşhur yiyeceklerindendir, köme şekliyle cevizli sucuğa benzese de kendine has bir tadı vardır. Eğer yolunuz Zile’ye düşerse mutlaka kendinize ve sevdiklerinize bu lezzetlerden alın.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*