Yöresel Yemek Tarifleri

Van’ın Yöresel Yemekleri

Van’da birbirinden lezzetli yemeklerin olduğu herkes tarafından biliniyor. Van’ın birbirinden leziz yöresel yemeklerinin tariflerini denenmiş ve resimli olarak sizlerle paylaşıyoruz. Eğer sizlerde yalnızca karnını doyurmak için yemek yiyenlerden değil de yemeğin iyisini, daha da lezzetlisini arıyorsanız buyurun Van’a gidelim!


Dillere Destan: Van Kahvaltısı

Güne zinde başlamak için kahvaltı öğünü çok önemlidir. Van’ın meşhur yöresel kahvaltısında zeytininden, meşhur otlu peynirine bir birinden lezzetli ve sağlıklı kahvaltılıklar var. Van’ın zengin içerikli kahvaltısını eğer Van’a yolunuz düşerse mutlaka görün ve tadın!


Şifa Deposu: Van Otlu Peyniri

Birbirinden şifalı ve lezzetli otların süt ile birleşerek peynire dönüşmesi, Van otlu peyniri yiyenleri karşı koyamadığı, kahvaltı sofralarının baş tacıdır. Eğer sizde bir gün Van’a giderseniz mutlaka bu lezzeti deneyin ve evinize getirin!


Van’ın Gözdesi: Acem Köftesi

Ana malzemeleri pirinç, bulgur ve kıyma olan acem köftesini baharatlarla tatlandırınca harika bir yemek ortaya çıkıyor Van’ın yöresel yemeklerinden olan acem köftesini sizde Van’a gidip yiyemiyorum diye üzülmeyin sizler için biz denenmiş ve resimli tarifini hazırladık. Tarifi denemek için tıklayın.


Van’ın Lezzet Şöleni: Kürt Köftesi

İnce bulgur ve kurutulmuş reyhanın muhteşem uyumunu hissedeceğiniz meşhur kürt köftesi yoğurt ve salçalı biberli sos ile buluştuğunda tadına doyum olmuyor. Lezzetli mi lezzetli Van’a özgü bu köfteyi mutlaka denemelisiniz! Sizin için resimli kürt köftesi tarifini hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Birde Van’da Yiyin: Kurut (Van Usulü Keledoş)

Doğu Anadolu Bölgesi’nin parlayan yıldızı Van’da tamı tamına 1800 yıllık bir yemek olduğu iddia edilen keledoş nefis bir lezzet. Kentte ilkbahar aylarında sofraların vazgeçilmezi haline gelen keledoş özellikle özel günlerde titizlikle hazırlanıyor. Bizde sizin için denenmiş ve resimli Van usulü keledoş tarifini hazırladık. Tarif için tıklayın.


Köfteye Yeni Bir Boyut Kazandıran: Ciğer Köftesi

Van’ın yöresel yemeklerinden olan ciğer köftesi karaciğerden yapılır. Ciğer rondodan geçirilerek bulgur ve baharatlarla harmanlanır, eğer sizde ciğer sevdalısıysanız bu lezzeti mutlaka deneyin. Van’a gitmeden de evinizde deneyin diye resimli ve denenmiş tarifi hazırladık. Tarifi görmek için tıklayın.


Van Gölünün İncisi: Tandırda Van Balığı

Van Gölü’nün tatlı sularından çıkan inci kefali balığı yıkanıp temizlendikten sonra tandırın kenarlarında pişmeye atılıyor ve inanın tandırda pişen balık tadından yenmiyor. Tarif Defteri olarak şiddetle tavsiye ediyoruz mutlaka Van’a gidip bu lezzeti denemelisiniz!


Lif Kaynağı: Sütlü Buğday

Sütlü buğday özellikle kış aylarında kavrularak tüketilen bir Van ürünüdür. Yapımında genellikle yumuşak buğday kullanılır. Hasat edilen buğdaya zerini örtecek kadar süt ilave edilir. isteğe göre içerisine margarin, yumurta ve kabartma tozu eklenir.


Vazgeçilmez Lezzet: Kalbura Bandı Tatlısı (Hurma)

Van’ın meşhur lezzetlerinden kalbura bandı tatlısı çok sevilen şerbetli bir tatlıdır. Büyük özenle hazırlanan kalbura bandı tatlısının içi cevizle doldurulup şekil verilerek kapatılıyor fırında pişirildikten sonra şerbetle buluşan tatlı karşı konulmaz bir lezzet oluyor. Sizin de evinizde kolayca kalbura bandı tatlısını hazırlamanız için denenmiş ve onaylanmış tatlı tarifini hazırladık. Tarife ulaşmak için tıklayın.


Biraz Daha Ağzımız Tatlansın: Van Usulü Kaşık Tatlısı

Van’ın küçük lezzet bombalarının tadına bakmayı unutmayın! Şehirde yapılan şerbetli tatlıların hası, tadı damağınızda kalacak Van usulü kaşık tatlısıdır. Bu kendisi küçük lezzeti büyük kaşık tatlısını sizde evinizde kolayca deneyin diye tarifini biz hazırladık. Tarif için tıklayın.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*